GECCE.COM DA CHEF MUHSİN ERTÜRK

İSTANBUL’UN İÇİNDE BİR CENNET MEKAN: ‘MEYYALİ’

‘Cennet mekan’ sloganıyla yola çıkan ve bu tanımlamayı fazlasıyla hak eden bir mekan Meyyali.. Emirgan Korusu'nun üstünde 10 bin m2’lik yemyeşil asırlık ağaçların içinde, cıvıl cıvıl kuş sesleri içerisinde, temiz havaya doyabileceğiniz ve bunların yanında her yörenin en özel lezzetlerini tadabileceğiniz bir huzur bahçesi Meyyali..

 5 yıl önce, Osmanlı ve Dünya Mutfağı ağırlıklı bir mönüyle hizmet vermeye başlayan Meyyali, yeni konseptiyle mönüsünü baştan aşağıya yenileyerek, her bölgenin kendi yöresel yemeklerinden oluşan, Türk kültürünü hem kendi insanına hem de turistlere tanıtmayı amaçlayan ve müşteri taleplerini öncelik yapan bir mönüyle karşılıyor sizi.

Kelime anlamı ‘gönül vermek’ anlamına gelen ‘Meyyali’nin tüm çalışanları da bu ismi hak edecek şekilde işlerini inanılmaz bir özveri ve şevkle yapıyor. Müşteriyle birebir ilgilenen ve onların isteklerini baş köşeye koyan mekanın Mutfak Şefi Muhsin Ertürk’le yaptığımız sohbette Meyyali’nin lezzetinin sırrını anlamakta zorlanmıyorsunuz. Tokatlı sempatik şef, Türkiye’nin her yöresinin yerel lezzetlerini sunmakta usta ve inanılmaz yaratıcı bir aşçı. Mekanın lezzetleri için çok orjinal fikirleri olan Muhsin Bey’in benim en ilgimi çeken fikirlerinden biri, her yemeğin yanında sunduğu ve her birinin ayrı bir özelliği olan ‘şifa’ şurupları. Tek bir shot halinde yemeklerden önce alındığında iştahı açan ve tatlılardan sonra alındığında sindirimi kolaylaştıran bu şuruplar da mekanın orijinalitesini arttıran unsurlardan biri.

Anadolu’nun her bölgesinden gelen özel ev yapımı reçeller, peynirler, ballar ve tereyağları ile Meyyali, size benzersiz brunch keyfi de vaat ediyor. Aslı Say’ın canlı piyano eşliğinde gerçekleştirilen brunchlarda sac üzerinde gözleme çeşitleri ve kuzu çevirme de sunuluyor. Meyyali’nin mönüsündeki diğer iddialı lezzetlere baktığımızda ise; orijinal yapılışıyla Tokat Kebabı, hazırlanışı 18 saati bulan Çorum’un 600 yıllık geleneği İskilip Dolması, Rumeli yöresine ait, krem karamelin atası Kaymaçina, Osmanlı dönemine ait baklava – hamur tatlısı karışımı bir lezzet Samsa ve Edirne ciğeri dikkatimi çekiyor.

 Şiir kitapları da bulunan mekan sahibi Cevat Turan, şair ruhunu 400 kişilik bahçesine ve yaklaşık 1000 kişilik kapasitesi bulunan, özel davetler için tasarlanan bahçesine de yansıtmış durumda. Rakı bahçesi, şarap bahçesi, çocuk bahçesi ve 8-10 kişilik gruplar için özel çardakların bulunduğu bölümden oluşan eşsiz manzaralı bahçedeki ağaçlar da ‘Tevfik Fikret’, ‘Ömer Hayyam’ gibi önemli isimlerle adlandırılmış.

İstanbul’un içinde ama dışında, doğanın tam ortasında, eşsiz Boğaz manzarasında ailenizle ve dostlarınızla mükemmel dakikalar geçirmeniz için veya özel günlerinizi, en mutlu günlerinizi daha da unutulmaz kılmak için size tavsiye edebileceğim en eşsiz mekanlardan biri olan Meyyali’nin açılışının 17 Nisan’da yapılacağını da sizlerle paylaşmak isterim. Nisan sonu itibariyle Cumartesi-Pazar akşamları fasıl ve klasik müzik de dahil olmak üzere her türden canlı müzik sunumları yapılacağını da müjdeleyelim.
 

YAZAN:BERİL ORLU

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !